Descrição
| Product | Ladder |
|---|---|
| Recommended use of the ladder | Minor Repairs |
| Type of Staircase | Domestic |
| Number of Steps | 5 step(s) |
| Step Width | 0.43 mm |
| Non-slip step | Yes |
| Material | Metal and Plastic |
| Type of Material | Aluminum |
| Note about the Material | Aluminum profile manufactured by the company itself. |
| Weight Capacity | 120 kg |
| Notes on Weight Capacity | It supports a maximum load of 120kg. |
| Height of the Open Staircase | 1.53 m |
| Double Ladder Height | 1.64 m |
| Height between steps | 22.00 cm |
| Minimum Stair Height | 0.19 m |
| Height to the Last Step | 1.07 cm |
| Height of the Closed Staircase | 1.64 cm |
| Stem Height | 0.45 cm |
| Product Weight | 3.30 kg |
| Type | Domestic |
| Includes non-slip feet. | Yes |
| Mark | Reisam |
| Color | Silver and Red |
| Tone | Silver |
| Benefits | Household ladders are practical, compact, and lightweight. Made for safe use in your home. |
| Model | Multipurpose |
| Product Reference | 900151 |
| Manufacturer’s Warranty | 12 month(s) |
| Notes on the Manufacturer’s Warranty | Please refer to the manufacturer’s manual for warranty, maintenance, and product usage conditions. |
| Regulated by Inmetro | Yes |
| Type of Standard | Compulsory |
| Inmetro Certification | 008271/2021 |
| Standard | Security |
| Record | 008409/2022 |



